کاخ کاترین سن پترزبورگ روسیه

در سی کیلومتری شهر سن پترزبوگ دهکده تزارها قرار دارد. در اینجا کاخی به نام کاخ کاترین بنا شده است و یا همان قصرتابستانی کاترین اول که همسر پتر کبیربوده است.

بعد ازینکه پتر در جنگ با سوئدی  ها  پیروز می شود و این سرزمینها را از اشغال سوئدیها در میآورد آن را به همسرش هدیه می دهد.کاترین اول معماری را به نام برانشتین بکار می گیرد و درآنجا قصری به راه می اندازد تا به همسر خود هدیه دهد اما پتر او را بخاطر هزینه زیاد سرزنش می کند.

در زمان الیزابت پترونا دختر پتر کبیر، او راسترلی را بکار می گیرد  تا کاخ را به یادبود مادرش توسعه دهد. سبکی که راسترلی درآن بکار می برد سبک باروک می باشد.

سبک باروک: در آخرین دوره معماری قبل از معماری مدرن، سبکی بنام سبک باروک وجود دارد(در فاصله حدودا 150 سال از قرن17 تا اوایل 19.

مشخصات:

باروک به معنای مروارید غلتان، ناصاف و گرد و موجدار می باشد. نما پر از فرورفتگی و بیرون زدگی می باشد و خود ستون ها به عنوان یک عنصر ترکیبی به کار میروند.فرم غالب طاق می باشد. ارتفاع بنا نسبت به سطح بنا کمتر بوده و تزیینات در آن حرف اول را می زند.

وقتی که وارد کاخ می شویم با یک پله کان مرمرین روبرو می شویم و وقتی که این پله کان را رد می کنیم و بالا می آییم به اولین اتاقی که می رسیم اتاق گریت هال می باشد.

دراین اتاق هیچ ستونی وحود نداردو پر از پنجره می باشد چرا که قصر تابستانی می باشد و در واقع برای فصل تابستان ساخته شده است. برروی سقف آن نقاشی های بزرگی به چشم می خورد که تاجگذاری کاترین اول را نشان می دهد . در زمان جنگ جهانی اول کاخ کیران می شود و یک سوم نقاشی های سقف ازبین می رود و دوباره بازسازی می شود.

دراین اتاق مهمانی های بزرگ انجام می شد. دو تا هم dressing room (اتاق تعویض لباس) به سبک باروک در آن وحود دارد.

بعد از اتاق گریت هال به راهرو طلایی می رسیم. اولین اتاقی که در اینجا وجود دارد اتاق چینی می باشد(اتاق ظرف چینی).

دراین اتاق سه میز وجود دارد. بزرگترین آنها مربوط به نیروی دریایی می باشد که با روبان های آبی تزیین شده است و ظروف روی میز هم گل های آبی رنگ دارند.

ظروف زرشکی رنگ ظروف غذاخوری سواره نظام ها می باشد.

ظروف زرد رنگ با تم طلایی ویژه پباده نظام ها می باشد.

2- اتاق رویال فامیلی: کاغذدیواری های آن از ابریشم خالص بوده و نقاشی ها و تابلوهای روی دیوار همه صحنه هایی از گوشت وشکار و غذا را نشان می دهند که نشان دهنده این است که این اتاق، اتاق نهارخوری بوده است.

3- اتاق شطرنج (اتاق قرمز): این اتاق به اتاق قرمز مشهور می باشد چرا که برروی دیوارهای آن یک سری ورقه های قرمز رنگ چسبیده می باشد.در این اتاق یک میز وحود دارد و مهره های شطرنج که از عاج و مرمرسفید ساخته شده اند. همچنین یک سری از این مهره ها که در یک باکس می باشند که همگی اورجینال و اصل نی باشند.

4- اتاق سبز: اتاق موسیقی – یک ساز هست که صدای ساز قانون می دهد، یک مبل سبز رنگ و مجسمه ای که نشان از برده داری در زمان کاترین اول میباشد.

5- اتاق کهربا: در این اتاق شش تن کهربا بکار رقته است. پنج تابلو وجود دارد که نشان دهنده پنج حس می باشند. قاب هایی کهربایی به تعداد پنج عدد برای کاترین درست می کنند و میفرستند. او ازین کار خوشش می آید و از راسترلی می خواهد که اتاقی به این سبک برای او بسازد.درطول جنگ جهانی اتاق را با کاورهای چوبی می پوشانند ولی در محاصره لنینگراد کهربای اصلی را می دزدند،  بعد ازآن از سال 1961  تا 2012 بازسازی آن طول می کشد چرا که در جنگ آسیب زیادی دیده بود همزمان با 300 مین سالکرد شن پترزبورگ دربهای اتاق به روی مردم باز شد. نقاشی هایی از جنگ پالتووا هم دراینجا به چشم میخورد و همچنین نقاشی های دیگری که همه تکامل کاخ را نشان می دهند. عکس برداری و فیلم برداری در اینجا ممنوع می باشد.

از اتاق کهربا که بیرون می آییم به گالری کامرون می رسیم که در زمان کاترین کبیر به کاخ تابستانی اضافه شد.ما دراینجا نقاشی های کامرون را می بینیم. کامرون شاگرد راسترلی بود.

کاخ تابستانی دو مسیر بازدید دارد.

مسییر دوم با green dining room شروع می شود که در اینجا خاندان رومانف ها را باید به ترتیب ذکرکرد. در واقع مسیر دوم برکس می باشد و از خاندان رومانف ها شروع می شود.

در مجموعه کاخ تابستانی کلا دو باغ وجود دارد:

1-      باغ الکساندر که در زمان الکساندر اول ساخته شده است.

2-      باغ کاترین که در زمان ایشان به سبک باغ های فرانسوی و انگلیسی ساخته شده است. در زمان کاترین علاوه برباغ، کلیسای اختصاصی خانواده تزارها، حمام سرد و اتاق کهربا ساخته می شوند و معماری بنا در این زمان توسط کامرون انجام شد که از سبک باروک به سبک کلاسیک تغییر پیدا می کند.

در سال 1811 مدرسه پوشکین در این مجموعه تاسیس شد.

در پارک فرانسوی – انگلیسی کاترین دریاچه ای مصنوعی قرار دارد که یادبود پیروزی ارتش روسیه بر عثمانی در سال 1770 در دریای سیاه می باسد. بعد از انقلاب بلشویکی قصر به فرمان لنین موزه اعلام شد و ملی شد. در صدمین سال فوت پوشکین نام دهکده را به دهکده پوشکین تغییر دادند.

فرانچسکو بارتلومئو راسترلی:

معماری ایتالیایی (1700-1770) که از آثار معروفش در روسیه می توان به موارد زیراشاره کرد:

1-قصرزمستانی، قصرتابستانی، کاخ تابستانی کاترین، باغ پترهووف، کاخ استراگانف، کلیسای اسمولنی، کلیسای اندروسکی در کی یف.

السکاندر پوشکین: (1799- 1839)

شاعر، نویسنده، نمایش نامه نویس و بنیانگذار سبک رئالیسم انتقادی. در مسکو متولد شد و تحصیلات خود را در تزارسکویه سلو گذراند. او حماسه تاریخی 1812 را تجربه کرد. در سال 1820 قصیده ای می سراید که باعث تبعید او به جنوب قفقاز می شود. در زمان تبعید با دکابریست ها آشنا شد و به جنبش های انقلابی پیوست. مشکلات و مسائل شخصی گریبان گیر او شد و علاوه براین شایع شده بود که همسرش با یک افسر فرانسوی رابطه نامشروع دارد. او برای حفظ غرورش آن را به دوئل فرا خواند که در این دوئل از ناحیه شکم آسیب می بیند و می میرد.

از آثار معروف او:

روسلان و لودمیلا، زندانی قفقاز، دختر سروان، یوگنی آنگین).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

09128620211