میدان کاخ سن پترزبورگ روسیه

میدان کاخ

میدان مرکزی شهر سن پترزبورگ است که بولوار نوسکی را به پل کاخ متصل می کند و در نهایت به جزیره واسیلیوسکی منتهی می شود و همچنین به دوره امپراتوری سابق روسیه تعلق دارد. قدیمی ترین و مشهورترین بنای این میدان کاخ زمستانی باروک سفید و لاجوردی تزارهای روسیه است (1754-62) که نام میدان از آن گرفته شده است؛ هرچند که ساختمان های مجاوربه سبک نئوکلاسیک طراحی شده اند, از هرلحاظ با میدان همخوانی دارند.

در سمت شمال آن: مجموعه کاخ زمستانی و موزه ارمیتاژ قرار گرفته است.

در سمت جنوبی میدان, بنایی به شکل یک طاق توسط جرج فون ولتن در اواخر قرن 18 طراحی شده است. این طرح ها حدود نیم قرن بعد به اجرا درآمدند ؛زمانیکه الکساندر اول این میدان را بعنوان بنای عظیمی در پیروزی روس ها علیه ناپلئون درنظر داشت و به کارلو روسسی دستور طراحی بنای کمانی (قوس دار) ستاد ارتش (Building of the General Staff )به سبک شاهنشاهی را داد (1819-1829), که در مرکز آن یک طاق نصرت دوتایی (double triumphal arch) قرار دارد و یک چهاریوغ رومی (Roman quadriga) در بالای آن قرار گرفته است.

در سمت شرق: ساختمان مقر فرماندهی قرار دارد که توسط الکساندر برولو ساخته شده است.

در سمت غرب: میدان آدمیرالتی قرار دارد.

از وقایع مهم در این میدان: یکشنبه خونین (1905) و انقلاب اکتبر (1917)

این میدان همچنین برای کنسرت های روباز زیادی که غالبا اجراهای بین المللی هستند مورد استفاده قرار می گیرد, مانند اندره بوچللی, راجر واترز, رولینگ استونز, ای سی دی سی, دوران دوران, آناستازیا, التون جان, پاول مک کارتنی, شکیرا, مدونا و استینگ.

ستون الکساندر

در مرکز میدان, ستون الکساندر قرار دارد که توسط آگوست دی مانفراد طراحی شده است (1830-34). این ستون گرانیتی قرمز (که بلندترین ستون در نوع خودش می باشد) 47.5 متر ارتفاع و حدود 500 تن وزن دارد. این ستون آنقدر دقیق و متناسب قرار گرفته است که هیچ اتصالی به پایه آن نصب نشده است. زمانی که ستون را می ساختند هوا آنقدر سرد بود که از ودکا برای درست کردن مصالح استفاده می کردند و مردم مدت ها به ستون نزدیک نمی شدند چرا که می ترسیدند ستون بریزد به همین دلیل معمار آن آگوست در مانفراند تا مدتها صبح ها با سگ خود آنجا قدم میزد تا مردم متوجه شوند که این ستون اصولی ساخته شده است.

این ستون یادبود پیروزی بر ناپلئون می باشد.بربالای آن مجسمه صلح در اروپا اثر اورلوفسکی نصب شده است.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

09128620211