موزه ارمیتاژ سن پترزبورگ روسیه

یکی از مهمترین مکان ها برای بازدید در روسیه موزه ارمیتاژ می باشد که در شهر سن  پترزبورگ قرار دارد. این موزه بعد از موزه لوور فرانسه بزرگترین موزه دنیا می باشد. در موزه لوور حدودا هفت میلیون شیء هنری وجود دارد و در موزه ارمیتاژ سه تا سه و نیم میلیون.

این مجموعه شامل چهار ساختمان اصلی می باشد:

1-قصر زمستانی 2-ارمیتاژ کوچک 3- ارمیتاژ بزرگ 4- تئاتر ارمیتاژ

*این ساختمان ها بوسیله طاقهایی به هم متصل می باشند.

قصر زمستانی در زمان کاترین دوم ظرف مدت 8 سال از سال 1756 تا 1764 به معماری راسترلی به سبک باروک روسی و خیلی از اتاق ها به سبک رکوکو ساخته شده اند. هدف از ساخته شدن، محل حکمرانی و زندگی تزارهای روسیه از آن تاریخ به بعد می باشد.

*وقتی که در صف ایستاده ایم که نوبت به ما برسد باید راجع به نمای ساختمان و سبک ها اطلاعات بدهیم.

سبک باروک: در آخرین دوره معماری قبل از معماری مدرن، سبکی بنام سبک باروک وجود دارد(در فاصله حدودا 150 سال از قرن17 تا اوایل 19.

مشخصات:

باروک به معنای مروارید غلتان، ناصاف و گرد و موجدار می باشد. نما پر از فرورفتگی و بیرون زدگی می باشد و خود ستون ها به عنوان یک عنصر ترکیبی به کار میروند.فرم غالب طاق می باشد. ارتفاع بنا نسبت به سطح بنا کمتر بوده و تزیینات در آن حرف اول را می زند.

سبک رکوکو: این سبک در سده هجدهم در فرانسه پدید آمد. رکوکو به معنای سنگ ریزه می باشد. این سبک سرشار از جلوه های شاد و فریبنده بوده و مشخصه آن درخشندگی، شکوه و نشاط می باشد.

سبک رکوکو را ادامه و شکل دگرگون شده سبک باروک می دانند.

وجه مشترک باروک و رکوکو: پرداختن به فرم های پیچیده، با این تفاوت که رکوکو بجای پرداختن به حجم، به سطح می پردازد و از رنگ های آبی، صورتی و سفید بیشتر بهره می گیرد.

1-      قصر زمستانی:

*بیرون راجع به نما و سبک صحبت شد، داخل در مورد موزه: به قصر زمستانی خوش آمدید. ما الان در ورودی کاخ هستیم. جلوتر به پلکان مرمرین می رسیم. این پلکان 5 متر عرض دارد از پلکان که بالا می آییم اولین سقفی که در بالای سر ما قرار می گیرد، یکی از بزرگترین TURN HALL می باشد.

در طول این مسیر سالن های زیادی می بینیم: 1- ورودی اصلی 2- پلکان مرمرین 3- گالری فیلد مارشال 4- اتاق لوازم پتر کبیر 5- سالن زرهی 6- گالری 1812 7- سالن تخت پادشاهی

*از پله ها که بالا می آییم راجع به سبک باروک صحبت می کنیم.

*حدودا 110 کیلوگرم طلای ناب برای رنگ آمیزی قصر بکار رفته است. طلا را ذوب می کردند، یونیزه می کردند و در رنگ حل می کردند و بر روی دیوارها می مالیدند. ممکن است در داخل آنها گچ و یا چوب بکار رفته باشد. سقف ها همه نقاشی شده می باشند و اکثرا تم آسمانی دارند که داستان هایی افسانه ای را دنبال می کنند. زمانی که عکس آسمان در بالای سر ما باشد فضا را بازتر احساس می کنیم.

(سنگ مالاکیت: سنگی آذرینی می باشد. این سنگ ها از مواد مذابی که از دهانه آتشفشان بیرون می ریزند بدست می آیند.بنابراین تراشیدن آنها بشدت سخت می باشد.

در ادامه گلدان هایی را می بینیم که تراشیدن آنها نیز سخت و دشوار بوده است. و بنایی که تاجگذاری الکساندر اول درآن اتفاق می افتد.

*وقتی به گلدان بزرگ می رسیم یا در مسیر مصر باستان، به راننده اعلام می کنیم که 15 دقیقه دیگر بیرون هستیم.

1- گالری فیلد مارشال سالنی هست که در آن عکس تمامی کسانی که به در ارتش روسیه لقب فیلدمارشال را گرفته اند دیده می شود.(میخاییل کوتوزوف، پترکبیر، و یک نقاشی از جنگ پالتووا)

2-اتاق لوازم پتر کبیر: این اتاق اولین بار در سال 1835 درش برروی مردم باز شد. در اینجا تخت پادشاهی پتر و یک پورتره بزرگ از پتر و همسرش کاترین اول وجود دارد. مخمل قرمز رنگی که اولین بار پتر طراحی کرد که عقاب های دو سرطلایی به صورت برجسته برروی آن بکار رفته است. عقاب دوسر یعنی تزارهای روسیه. عقاب نماد تیزبینی می باشد که با تیز بینی خود تمام مرزهای کشور را از سمت شرق تا غرب تحت کنترل دارند و سقف بسیار زیبایی دارد.

3-سالن زرهی: اینجا در واقع یک رسپشن می باشد، در واقع قرار بوده که پادشاه را ملاقات کنند در واقع یک waiting room می باشد. در اینجا لوح هایی وجود دارد که به شکل های مختلف میباشند، پون هر استانی از روسیه یک نشان مخصوص به خود را دارد. مثلا نماد سن پترزبورگ یک لنگر می باشد بخاطر کشتی سازی که توسط پتر صورت گرفت ویا مسکو یک اسب سوار را نشان می دهد که در حال کشتن یک اژدها با نیزه می باشد.

این لوح ها هر کدام نماد یکی از استان های روسیه می باشند. چهارطرف سالن مجموعه ای از مجسمه ها می باشد که مراسم تحویل سلاح را نشان می دهند.

*در طراحی قصر زمستانی از پنجره کمتر استفاده شده و دارای پلان پیچیده می باشد، برعکی قصر تابستانی که در آن تعداد پنجره ها زیاد می باشد.

4-گالری 1812: گالری باریکی است به عرض تقریبا 10 متر و به طول 100 متر، با یک سقف برل ورت.

برل ورت: سقفی را درنطر بگیرید که مثل صفحه شطرنج چهار خانه و مربعی شکل باشد و این مربع ها همه دارای چار چوب چوبی می باشند و از شیشه ساخته شده و از بالا نور به داخل ساختمان راه پیدا می کند.

این گالری به افتخار تمامی قهرمانان جنگ میهنی 1812 با فرانسه ساخته شده است. تمام این پرتره ها عکس هایی از سردارهاف لشکریان و سردمداران بزرگ روسیه می باشند.

*پرتره خالی: یا آن شخص مرده یا عکس از آن وجود نداشته است. بنابراین جای ان را خالی می گذارند و اسم او را در زیر آن می نویسند.

*پرتره الکساندر اول که لباس ناپلئون بر تن او می باشد. ناپلئون قبل از حمله به روسیه ازین کشوری بازدیدی داشته است. الکساندر سالن فراعنه مصر را به افتخار ورود ناپلئون می سازد چرا که او می دانست ناپلئون به تمدن مصر علاقه دارد. و این پرتره را به افتخار وی می سازند و ناپلئون آن را به الکساندر هدیه می دهد که نشانه مودت و دوستی می باشد.

5-تخت پادشاهی: بزرگترین سالن مجموعه قصرزمستانی می باشد. ضخامت کف این اتاق سه سانتی متر میباشد که هرسال پولیش می خورد و هر 15 سال یکبار آن را عوض می کنند. تکه های کف اتاق مانند یک پازل در همدیگر جای می گیرند و چوب های از افرا می باشد و چیزی که در سقف طراحی شده با آنچه در کف طراحی شده یکی میباشد، مگر در ورودی بنا که در سقف ما عکس عقاب را مشاهده می کنیم.

*وقتی که از تخت پادشاهی بیرون می آییم و روبرو را نگا می کنیم، یک پله می بینیم با تخت پادشاهی و مخمل سفید ومخمل قرمز. پشت پله نماد شهر سن پترزبورگ را می بینیم که در آن زمان پایتخت بوده و شهر دوم که در بالای این شهر دیده می شود، شهر مسکو می باشد که از سنگ مرمر ساخته شده است.

*از قصر زمستانی خارج می شویم و وارد ارمیتاژ کوچک می شویم. بین قصر زمستانی و ارمیتاژ کوچک یک راهرو می باشد که در آنجا غنایم کلیسای کاتولیک قرار دارد و در اینجا باید راجع به 9 دوره جنگ های صلیبی صحبت بکنیم.

2-      ارمیتاژ کوچک:

ارمیتاژ کوچک از دو بخش تشکیل شده است:

1-      اتاق خصوصی کاترین

2-      باغ اختصاصی کاترین

اتاق خصوصی کاترین:

دراین اتاق پرتره  کاترین را می بینیم در سن 64 سالگی و مجسمه طاووس طلایی که بازرکانی انگلیسی به کاترین هدیه می دهد. آن را کوک میکنند و اول صبح روشن میشود، در آن یک خروس می باشد که نماد صبح، جغد که نماد شب و بطور کلی نماد کار و تلاش و زندگی می باشد.

اتاق کاترین از یک سمت به نوا view دارد از طرف دیگر به سمت باغ خصوصی. از خود اتاق رو به بالا پله می خورد به ایوان و در واقع ایوان در خود اتاق می باشد. چون کاخ زمستانی بوده گرما به سمت بالا  می رود ایوان گرمتر است.

در کف اتاق، افسانه مدوزا می باشد که درواقع این افسانه، یک شخصی بوده مه به هر کس که نگاه می کرد سنگ می شد. بعده یک نفر در جلو او یک آینه می گیرد و تصویر خود را در آن می بیند و سنگ میشود. این افسانه مربوط به روم باستان بوده که در شهر واتیکان قرار داشته و راسترلی به آنجا می رود و اصل داستان را بر روی یک میز پیاده می کند و بعد آن را در کف اتاق کاترین آن را مجددا پیاده می کند.

باغ اختصاصی کاترین:

یک آبنما در وسط آن قرار دارد که موسیقی آب را نشان می دهد.

3-      ارمیتاژ بزرگ:

محل نگهداری هنر رنسانس می باشد.

رنسانس: دوره رنسانس ، دوره احیای معماری یونان باستان و روم می باشد. در این دوره از طاق و ستون های یونانی و طره و سنتوری و قوس های نیم دایره ای و جرزهای سنگین و گچ کاری زیاد استفاده می شد. از تکنیک پرسپکتیو استفاده می کردند و تجمل گرایی زیاد به چشم می خورد. چون در این دوره نهضت هیومانیسم به روی کار آمد نقاشی هایی که کشیده می شدند بیشتر مضمونی انسانی داشتند و پیکره انسان برای تزیین داخل بنا استفاده می شد.

1-اولین بخش آن یک راهرو می باشد که محل نگهداری صلیب های قدیمی است.

2- اتاق لئوناردو داوینچی (دو عکس اورجینال که لئوناردو خودش آنها را کشیده است و یکی از عکس ها Madonna and the child می باشد.

3-اتاق خیانت یا در واقع همان تابلو خیانت می باشد. در تصویر یک ملکه با غلام خود رابطه دارد، گربه ای در پایین تخت هست، ندیمه کلید به دست ایستاده که مراقب اوضاع می باشد و سگی که میخواد چنگ بزند و کلید را بگیرد و در را باز کند تا این کار زشت برملا شود.

4-گالری رافائل: یک راهرو طولانی که دور تا دور آن و حتی سقف آن مملوء از عکس می باشد. در واقع کپی نقاشی های رافائل در اینجا می باشد نه اصل آن.(تابلو قربانی کردن اسماعیل، داستان خلقت بشریت)

5-سه گالری پشت سر هم که نقاشی های اسپانیایی و ایتالیایی در آنجا به چشم میخورد. انواع و اقسام نقاشی در اینجا به چشم می خورد(از پیدایش انسان تا آخر)، اولین نقاشی بیرون راندن آدم و حوا از بهشت، قوم لوط و تابلو بندر ونیز که هرچه ازآن دور میشویم همه چیز  ثابت می باشد جز ساختمانی که کوچک و کوچکتر می شود.

6-سالن رامبراند: رامبراند کاسبی که برای گذراندن زندگی نقاشی می کرد. در دوره رنسانس مد شد که هر شخصی از خود پرتره ای می کشید. او استاد مسلم سبک سایه روشن بود. او دو عنصر نور و سیاهی را در کنار هم به تصویر می کشید.

همه آثار او در اینجا دیده می شود. تابلوهای (دانایا، بازگشت پسر به پدر، بچه ای که یک شمع در دست دارد)

تابلو دانایا: از معروف ترین آثار رامبراند می باشد، یک تخت، یک فرشته بالدار، یک پیرزن ایستاده و یک خانم نیمه برهنه دراز کشیده است.

داستان:

پدر دانایا خواب می بیند که دخترش ازدواج می کند و بچه دار می شود و این بچه بزرگ می شود و قدرت را از او می گیرد. به همین خاطر دخترش را زندانی می کند اما خدای عشق او را باردار می کند و بجه به دنیا می آید و بزرگ می شود و فدرت را به دست می گیرد.

در سال 1985 یک هلندی برروی تابلو اسید می پاشد و بروی آن آب سرد می ریزند تا شسته شود اما یک سوم تابلو دچار خوردگی می شود. نزدیک به 12 سال زمان می برد تا بازسازی شود و در نهایت در سال 1997 تابلو را تا حدودی شبیه قبل می سازند.

تابلو بازگشت پسر به پدر:

یک پیرمرد را نشان می دهد که یک پسر در جلو او زانو زده و چند نفر در اطراف ایستاده اند. پیرمرد دو پسر داشت: یکی بزرگ و یکی کوچک. مادر آنها فوت می کند. پسر ناخلف تمام دارایی را به جیب میزند و بعد از مدت ها پدر را بیاد می آورد. حالا پسر برگشته با حالت ندامت و پشیمانی. تابلو صحنه رسیدن به پدر را نسان می دهد.

دستی که به تصویر کشیده شده یکی زنانه و یکی مردانه می باشد. نور تابیدن به صورت پدر بخشش را نشان می دهد و برعکس برادری که آنجا نشسته درصورتش رخوت و عصبانیت دیده می شود و در صورت پسر  غم و اندوه و پیمانی.

7- سالن چهل ستون (چهل ستو در واقع به معنای کثرت ستون می باشد.)

8- سالن یونان و روم باستان: معروف ترین خدایان آنها در اینجا به چشم می خورند. (زئوس و ژوپیتر)

9- مجسمه فراعنه مصر و مومیایی ها : سه مومیایی دراینجا به چشم میخورد. مصری ها میل به بقا داشتند که به خاطر این موضوع به ساخت مومیایی رو آوردند.

10- بخش ایرانی: فرش پازیرک ایران.

11- مجسمه انسانی که نشسته و در حال در آوردن یک  تیغ از پای خود می باشد. گفته می شود توسط میکلانژ ساخته شده و حتی می گویند که خود او می باشد. البته جای آن هر ساله عوض می شود. (scratching boy)

4-      تئاتر ارمیتاژ:

*این بخش جز بازدید ما نمی باشد، آمفی تئاتری دایره ای شکل می باشد.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

09128620211