قلعه پترو پاول سنت پترزبورگ روسیه

پتر کبیر از سال 1703 تا 1712 به منظور کنترل آب رودخانه و دسترسی به دریای بالتیک شروع به کانال کشی می کند و اولین جایی را که در شهر می سازد در جزیره زایچی بوده است. اولین مجموعه ای که بنا می کند قلعه پتروپل می باشد. تاریخ شروع احداث قلعه، تاریخ تاسیس شهر سن پترزبورگ بوده است.

پتر کبیر حدودا 20 سال درگیر جنگ با سوئدی ها بود و آنها را از منطقه پالتووا بیرون راند. درزمانی می خواست شهر را بسازد برای اینکه سوئدی ها در حین ساخت شهر حمله نکنند، این قلعه را می سازد. این مجموعه شش ضلعی در واقع یک قلعه نظامی بود ولی هیچ وقت ازآن شلیکی صورت نگرفت. این قلعه دارای دیوارهای کوچک می باشد چراکه در آن زمان دیگر توپ ساخته شده بود و نیازی به دیوار های بلند نبوده است. ارتفاع دیوارها به حدودا 12 متر می رسد اما قطری حدودا 30 متری دارد.

در مرکز قلعه، کلیسایی وجود دارد که معمار آن ترزینی می باشد اما پتر هم در معماری مجموعه کار کرده است. این کلیسا محل دفن تزارهای روسی از پتر تا نیکلای دوم می باشد و نکته جالب دیگر میل کلیسا است که درزمانی که ساخته شد بلندترین نقطه شهر بوده است که ارتفاع آن به 5/121 متر می رسد. برج ناقوس آن، بزرگترین برج ناقوس کلیساهای ارتدکس بوده است.

این قلعه چندین دروازه دارد که مخوف ترین آنها در جانب رود نوا ساخته شده که به دروازه مرگ معروف بوده است و اکر کسی را از زیر آن رد می کردند بدان معنا بود که حکم اعدامش را با گیوتین صادر کرده اند.

از دیگر ساختمان های این مجموعه، زندان پتروپاول می باشد که در آن افرادی همچون الکسی پسر پتر، داستایوسکی، برادر بزرگ لنین و …، درآنجا زندانی بوده اند.

در این مجموعه یک مجسمه از پتر کبیر برروی یک پایه گرانیتی وجود دارد که در او بروی یک صندلی نشسته است که در اعضای بدنش را بزرگ جلوه داده اند.طراح آن شخصی به نام میخاییل بوده که آن را در امریکا طراحی کرد و 11 سال بعد به روسیه آورده شد.

در محوطه قلعه، یک زراد خانه و یک ضرابخانه قراردارد که محل مسئول ضرب مسکوکات می باشد. این بنا دیگر از حالت قلعه بودن خارج شده است و گاهی مقرنظامی و یا اداری- دولتی بوده، گاهی برای آزمایشات و ابداعات بوده است، اما امروزه گاهی برای نمایشگاه های بین المللی، فستیوال و مراسم مختلف در نظر گرفته میشود.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

09128620211