فانوسهای دریایی و ستون شاخک دار روسیه

ستونهای دریایی یا شاخک دار نوعی از ستون پیروزی است و منشا آن به یونان و روم باستان برمی گردد که به مناسبت گرامیداشت پیروزی نیروی دریایی ساخته می شد. یک جفت از این نمونه ستونها در دو طرف ورودی ساختمان قدیمی بورس اوراق بهادار کناررودخانه نوا در جزیره واسیلوسکیِ سن پترزبورگ قرار دارد.  این دو فانوس نماد شهر سن پترزبورگ می باشند که در میان دیوار هر کدام 4 کشتی کوچک که نشان دهنده کشورهای شکست خورده از روسیه در جنگ می باشند بصورت نمادین ساخته شده اند. مردم معتقدند که مجسمه هایی که در آنجا وجود دارن در واقع حامی رود نوا می باشند.

ستونهای آن به سبک دوریک روی پایه ستون گرانیتی قرار گرفته اند . این ستونها با آجر و گچکاری قرمز مایل به قهوه ای ساخته شده اند و با چهار جفت دماغه کشتی (شاخک) برنزی تزیین شده اند. پایین هر پایه ستون با یک پیکره مرمرین تزیین شده وپیکره ها نشانی ازرودخانه های اصلی روسیه هستند. پیکره ستون شمالی رودهای ولگا و دنیپر و پیکره ستون جنوبی رودهای نوا و ولخوو. این ستونها به عنوان فانوس دریایی در نظر گرفته شده بود که روشنایی آن با استفاده از نفت و به شکل آتشدان یونانی بوده است. در حال حاضر این آتشدانهای نفتی برداشته شده و مشعلهای گازی جایگزین آن شده که در مراسم و جشنها روشن می شود.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

09128620211