ساختمان آدمیرالتی سن پترزبورگ روسیه

آدمیرالتی یکی از قدیمی ترین و مهمترین ساختمانهای سن پترزبورگ است. حیاط آدمیرالتی ابتدا در سال 1706 توسط خود پتر کبیر ساخته شد. از ابتدا این ساختمان برای آنکه در نزدیکی مجموعه قلعه پتروپاول قرار بگیرد انتخاب شده بود. بنابراین این امکان وجود داشت که در صورت تصرف دشمن خراب و ویران شود. این ساختمان در ابتدا با ساختار قوسی و کره ای و با سیستم کانال کشی داخلی به عنوان کارخانه کشتی سازی ای بود که در واقع توانست ستون فقرات نیروی دریایی تازه متولد روسیه را بسازد.

ساختمان اصلی سنگی آدمیرالتی در سال 1719 ساخته شد. طاق ساختمان اصلی زیر برجی است که با میل روی آن ارتفاعش به 72 متر میرسد. این ساختمان که هنوز پابرجا است با نمای خارجی 400 متر روبروی باغ الکساندر قرار دارد و بالهای کناری عظیم آن سه بلوک ساختمان را در امتداد دیوار کنار رودخانه در آغوش گرفته است(آدمیرالتیسکایا نبرژنایا). ساخت این قسمتهای بنا 17 سال طول کشید و در سال 1823 تکمیل شد. معماری آن شاهکار آردیان زاخاروف است که آن را به سبک کلاسیک متعالی امپراطوری روسیه اجرا کرد.

برای اولین بار میل آدمیرالتی با پره های نشاندهنده جهت باد برای عبور و مرور کشتیها به نمایش درآمد که قرار بود یکی از شناخته شده ترین نمادهای سن پترزبورگ شود. در زیر میل طلایی 28 تندیس وجود دارد که  در میان آنها ترسیم شکل انسانی 4 فصل سال، 4 عنصر طبیعت، 4 جهت اصلی باد و تندیس الهه ایزس؛ نماد حاصلخیزی (در نقش محافظ کشتی سازان) و یورانیا؛ الهه طالع بینی هستند که همگی بر روی ایوانی ستوندار با پایه های سفید قرار دارند. یک نقش برجسته 22 متری که به نماد تاسیس ناوگان روسیه معروف است، نپتون الهه اقیانوسها را نشان میدهد که نیزه ای سه شاخه به پتر کبیر میدهد.

این کارخانه کشتی سازی که رسماُ در سال 1844 بسته شد، در مدت حدود 140 سال فعالیت خود 262 کشتی جنگی ساخت. از آن به بعد کاربری این ساختمان به ترتیب به عنوان ساختمان وزارت نیروی دریایی، مقر مرکزی نیروی دریایی، موزه صنایع کشتیرانی و شورای انقلابی کشتیرانی تبدیل شد. از سال 1925 تا امروز این ساختمان در اختیار دانشگاه عالی کشتیرانی دِزِرژینسکی است.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

09128620211